Historia

Początki zespołu sięgają roku 2003, kiedy to Rafał Kaźmierczyk postanowił wystawić spektakl do utworu J. Rodrigo „Concierto de Aranjuez”. Napisał scenariusz i zgromadził grupę 8 osób. W ten sposób w 2004 roku powstała „Krótka historia” w choreografii Dobrosławy Mika, której premiera odbyła się w „Domu Żołnierza” w Bielsku-Białej. Po spektaklu, kierownictwo klubu zaproponowało kontynuację działań na ich terenie, co skutkowało oficjalnym rozpoczęciem działalności grupy teatralno-tanecznej bez nazwy w październiku 2004 roku. Głównym celem było ukazywanie historii poprzez taniec oraz poszukiwanie utalentowanych osób, dla których taniec byłby życiowym celem. Z pierwotnego składu pozostały tylko dwie osoby. Po kilku miesiącach zespół został odbudowany, a po powrocie Dobrosławy liczył już 13 osób. Tworzenie nowego spektaklu wiązało się z problemami spowodowanymi częstymi nieobecnościami choreografa. We wrześniu 2005 roku dołączyła do zespołu Marcelina Korzeniowska, a wraz z nią Karolina i Natalia Korzeniowska, wprowadzając ciepłą, rodzinna atmosferę. Spektakl „Little Susie” ostatecznie doczekał się  swojej premiery 2006 roku i odniósł sukces. W tym czasie do zespołu dołączyła również Natalia Gacek (obecnie Trembla). Po spektaklu, część członków zespołu zrezygnowała, a pozostała część zaczęła uczęszczać na treningi nieregularnie, co spowodowało ponowne odejście Dobrosławy. W wyniku tych zdarzeń Rafał także opuścił grupę, a zespół został objęty opieką przez Marcelinę, która wraz z sześcioma osobami w 2007 roku stworzyła kolejny spektakl „Po drugiej stronie lustra”. Po około miesiącu do grupy wrócił Rafał, a po około 3 miesiącach Dobrosława. Od tego momentu Marcelina została oficjalnym opiekunem zespołu, który zaczął odnosić kolejne sukcesy. Ostatecznie liczba członków zespołu wzrosła do 12. W tym samym roku, po kolejnym sukcesie, Rafał wprowadził nazwę dla zespołu – Teatr Tańca Pasja.

Kolejny spektakl „We mgle” (w choreografii Dobrosławy Mika) powstał w 2008 roku. Spektakl ten, podobnie jak poprzednie, kontynuował pasmo sukcesów. Jednak i tym razem skład zespołu znacząco się zmieniał, choć łączna liczba osób pozostawała podobna, tj. 14. W okresie tym do zespołu dołączyła Anna Kowalska.

Aby uniknąć tak szybkich rotacji w zespole, zrodził się pomysł utworzenia kolejnej grupy, tzw. grupy początkowej, wśród osób z gimnazjum, której zadaniem byłoby przygotowywanie tancerzy do grupy zaawansowanej. Od tego momentu zespół liczył 23 osoby, podzielone na dwie grupy trenujące systematycznie w „Domu Żołnierza” w Bielsku-Białej. W takich warunkach w 2009 roku powstał kolejny prawie 20-minutowy spektakl „Skrzydła”.

Po tym spektaklu Dobrosława definitywnie odeszła z zespołu, a rok później opuściła go również Marcelina. W efekcie liczba osób w zespole zmalała do 9. Po pół roku do zespołu powróciła Marcelina a w 2011 roku nowym choreografem zespołu została Natalia Gacek (Trembla), która wspólnie z zespołem stworzyła nową wersję spektaklu „Druga strona lustra” (rok 2012). Liczba osób w zespole zwiększyła się do 19, a wśród nowych osób pojawił się Kacper Bożek.

W 2012 roku wprowadzono również warsztaty taneczne, dzięki którym zespół zaczął zyskiwać popularność w środowisku lokalnym. Kolejne spektakle powstały w 2013 roku. Pierwszy z nich to „Ptaki” w choreografii Natalii Gacek (Trembla), a drugi to „Maski” w choreografii całego zespołu – grupy zaawansowanej. Niestety, żaden z nich nie odniósł większego sukcesu.

W 2013 roku zdecydowano się utworzyć grupę dziecięcą, aby jeszcze wcześniej przygotowywać młode osoby na przyszłych tancerzy grupy zaawansowanej. Opiekunką tej grupy została Ewa Łodej. W sumie w trzech grupach Teatru Tańca Pasja brało udział około 40 osób. Takie działania były odpowiedzią na rosnący poziom konkursów, zapotrzebowanie sygnalizowane przez rodziców i dużą rotację w starszej grupie początkowej.

Aby wspierać rozwój Teatru Tańca Pasja, pod koniec 2013 roku Rafał Kaźmierczyk założył fundację „Wspieramy Talenty”. Fundatorami zostali Rafał i Marcelina Korzeniowscy. Rok 2014 przyniósł znaczące zmiany dla zespołu. Natalia Trembla we współpracy z grupą ukończyła choreografię spektaklu „Manekiny”, przywracając Teatr Tańca Pasja do czołówki najlepszych zespołów tanecznych w kraju. Scenariusz tego spektaklu Natalia napisała wspólnie z Marceliną Korzeniowską.

W tym samym czasie powstały również dwie nowe grupy taneczne prowadzone przez Karolinę Bartkowską oraz Piotra Papieża i Wojciecha Popardowskiego. Dzięki temu Teatr Tańca Pasja objął swoim zasięgiem dzieci i młodzież w wieku od 6 lat do studentów. W zajęciach brało udział około 70 osób. Dzięki staraniom fundacji udało się stworzyć salę baletową wyposażoną w sprzęt nagłaśniający, lustra i podłogę baletową w latach 2014 i 2015.

Teatr kontynuował również politykę organizowania warsztatów z udziałem znanych tancerzy oraz koncertów, które pozwalały Pasji dotrzeć do nowych odbiorców. W 2014 i 2015 roku grupą początkową opiekowała się Karolina Korzeniowska, która w 2015 roku stworzyła spektakl „Sail”.

W roku 2016 powstały kolejne dwie nowe grupy taneczne pod opieką Gabrieli Borowskiej – dla dzieci z klas 1-3 SP oraz dla osób niepełnosprawnych ruchowo – grupa Dance X Jej opiekunami byli Karolina Korzeniowska i Kacper Bożek. Łączna liczba osób we wszystkich grupach przekroczyła 100. W tym samym roku Natalia Trembla wraz z Kacprem Bożkiem ukończyli choreografię kolejnego spektaklu „Między niebem a ziemią”.

Dzięki warsztatom z udziałem znanych tancerzy oraz wysłaniu praktycznie wszystkich wolontariuszy prowadzących grupy na międzynarodowe warsztaty taneczne do Koszęcina, w 2017 roku powstały kolejne dwie grupy. Opiekę grupy przedszkolnej obieła Julia Jerczyńska, a grupy starszej-początkującej Aleksandra Rutowicz. W sumie w 2017 roku działało 10 grup tanecznych, podzielonych ze względu na wiek, styl taneczny i poziom zaawansowania. Początkowo w zajęciach brało udział ponad 150 osób.

W roku 2017 Teatr Tańca Pasja po raz pierwszy reprezentował dwa zespoły taneczne Teatru Tańca Pasja w ogólnopolskich konkursach, w tym jeden z grupy młodszej. Oba spektakle odniosły duże sukcesy. Warto zaznaczyć, że spektakl „Pozwól mi odejść” przyciągnął uwagę najlepszych zespołów w Polsce i został doceniony przez jurorów, którzy przyznali mu pierwsze miejsce w konkursach.

Dzięki zaangażowaniu i Pasji całego zespołu oraz wsparciu fundacji „Wspieramy Talenty”, Teatr Tańca Pasja kontynuuje rozwój, odnosząc sukcesy zarówno na lokalnym, jak i ogólnopolskim poziomie.